Paatti-sovellusprojekti

Tapio Keränen Toni Salminen Jari Salokangas Lauri Satokangas

Vaatimusmäärittely

Julkinen Versio 1.0.0 29.5.2012

Jyväskylän yliopisto

Tietotekniikan laitos

Jyväskylä

Hyväksyjä  Päivämäärä Allekirjoitus  Nimenselvennys

Projektipäällikkö __.__.2012
Tilaaja  __.__.2012
Ohjaaja  __.__.2012

Paatti-projekti  Vaatimusmäärittely 1.0.0  Julkinen

Tietoa dokumentista

Tekijät:

  • Tapio Keränen (TK) t.tapio.keranen@student.jyu.fi  040-8464981
  • Toni Salminen (TS) toni.a.j.salminen@student.jyu.fi  040-5378086
  • Jari Salokangas (JS) jari.p.t.salokangas@student.jyu.fi  040-8652014
  • Lauri Satokangas (LS) lauri.n.satokangas@student.jyu.fi  040-5735358

Dokumentin nimi: Paatti-projekti, Vaatimusmäärittely Sivumäärä: 8

Tiedosto: paatti_vaatimusmaarittely.tex

Tiivistelmä: Paatti-projekti kehitti Jyväskylän yliopiston psykologian laitokselle prototyypin tietojärjestelmästä, jolla kuntoutetaan iäkkäitä, mielenterveyspotilaita ja työuupumuksesta kärsiviä sekä tuetaan kyseisiin aihealueisiin liittyvää tutkimusta. Tietojärjestelmässä on kaksi käyttöliittymää, joista tutkijan käyttöliittymällä hallitaan kuntoutettavien kuntoutusohjelmia sekä kuntoutettavan käyttöliittymällä kuntoutettava suorittaa tutkijan laatimaa kuntoutusohjelmaa. Vaatimusmäärittelyssä määritellään projektissa toteutettujen tietojärjestelmien toiminnot sekä niiden tilat projektin päättyessä. Avainsanat: Käyttöliittymä, rajoitteet, tapahtumat, tapahtumien suoritus, tehtäväkomponentti, tekniset vaatimukset, toiminnalliset vaatimukset.

Tietoa projektista

Paatti-projekti kehitti Jyväskylän yliopiston psykologian laitokselle prototyypin tietojärjestelmästä, jolla tuetaan iäkkäiden, mielenterveyspotilaiden ja työuupumuksesta kärsivien itsenäistä elämää ja kuntoutumista, sekä tuetaan kyseisiin aihealueisiin liittyvän tutkimuksen tekemistä.

Tekijät:

• Tapio Keränen (TK) t.tapio.keranen@student.jyu.fi  040-8464981
• Toni Salminen (TS) toni.a.j.salminen@student.jyu.fi  040-5378086
• Jari Salokangas (JS) jari.p.t.salokangas@student.jyu.fi  040-8652014
• Lauri Satokangas (LS) lauri.n.satokangas@student.jyu.fi  040-5735358

Tilaaja:

• Jukka Kaartinen  jukka.kaartinen@jyu.fi  0400-248148

• Päivi Lappalainen  paivi.k.lappalainen@psyka.jyu.fi  040-8054192
• Raimo Lappalainen  raimo.lappalainen@psyka.jyu.fi  050-4432349
• Heikki Lyytinen  heikki.lyytinen@psyka.jyu.fi  050-5524892

Ohjaajat:

• Matti Lehtinen matti.k.lehtinen@jyu.fi 041-4564118
• Jukka-Pekka Santanen santanen@mit.jyu.fi  040-8053299

• Outa Valkama  outa.j.valkama@gmail.com  045-3490910

Yhteystiedot:

• Sähköpostilistat:

                     paatti@korppi.jyu.fi,
                     paatti_opetus@korppi.jyu.fi

• Sähköpostiarkistot:

                     https://korppi.jyu.fi/list-archive/paatti/,
                     https://korppi.jyu.fi/list-archive/
                     paatti_opetus/

Paatti-projekti  Vaatimusmäärittely 1.0.0  Julkinen

Termit

Luvussa kuvataan projektissa käytettäviä aihealueen termejä sekä tekniikoita ja kehitysvälineitä.

Aihealueen termit

Projektin sovellusraportin aihealueen termejä ovat seuraavat:

Hälytystehtävä on tehtävätyyppi, joka lähettää järjestelmän kautta viestin

toiselle käyttäjälle.

Kuntoutettava on tietojärjestelmän käyttäjä, joka suorittaa kuntoutusoh-

jelmia.

Kuntoutusohjelma on tutkijan ryhmälle tai käyttäjälle laatima kokonaisuus ai-

kataulutettuja tapahtumia.

Käyttäjärooli on käyttäjän käyttöoikeuksia tietojärjestelmässä kuvaava

rooli. Niitä ovat mm. kuntoutettava ja tutkija.

Mobiililaite on älypuhelin tai sormitietokone. Ohje on tehtävään liittyvä kuvaus teksti-, ääni-, kuva- tai video-

muodossa.

Omainen on käyttäjä, jolla on oikeus seurata kuntoutettavan edisty-

mistä ja aktiivisuutta.

Ryhmä on käyttäjistä koostuva kokonaisuus, jolle mm. voidaan laa-

tia kuntoutusohjelma.

Suorite on tehtävän suorittamisesta tietokantaan tallennettu data. Tapahtuma on tutkijan laatima tehtävien kokonaisuus, joka liitetään

osaksi kuntoutusohjelmaa.

Tehtävä on tapahtuman sisällä oleva yksittäinen tehtävä, joka voi

sisältää mm. tekstiä, ääntä, kuvan tai videon.

Tutkija on käyttäjä, joka laatii kuntoutusohjelmia kuntoutettaville ja seuraa niiden toteutumisia.

Tutkijan käyttöliittymä on käyttöliittymä, jolla tutkija luo tapahtumia, aikatauluttaa tapahtumia ja kuntoutusohjelmia, hallitsee käyttäjien ja ryhmien tietoja sekä muodostaa suoritteista erilaisia raportteja.

Tutkimus on samaan tutkimusaiheeseen tai -kohteeseen liittyvien ryhmien kokonaisuus.

Vaatimusmäärittelyn termit

Vaatimusmäärittelyssä esiintyviä termejä ovat seuraavat:

Etenemisvaihtoehto on monivalintatehtävän yksi valinta, jonka valitsemisen jälkeen siirrytään seuraavaan tehtävään.

Hälytyskomponentti on tehtävä, joka lähettää viestin käyttäjän asetuksiin määritetyille henkilöille.

Käyttäjäprofiili on järjestelmässä olevan käyttäjän profiili, joka sisältää yksilöintitietoja ja käyttöoikeuksia.

Mediasisältö koostuu tietojärjestelmässä olevista multimediatiedostoista, joita voidaan sisällyttää tehtäviin.

Muistutus huomauttaa käyttäjää ajankohtaisista tapahtumista ääni-, värinä- ja/tai tekstimuotoisella viestillä.

Sisältökomponentti on tehtävä, joka esittää käyttäjälle informaatiota, kuten tekstiä, ääntä, valokuvan tai videon.

Syötekomponentti on tehtävä, joka tallentaa järjestelmään käyttäjän antamaa informaatiota, kuten tekstiä, ääntä, valokuvan tai videon.

Tapahtumamuokkain on tutkijan käyttöliittymässä oleva kuntoutusohjelmissa käytettävien tapahtumien laatimiseen käytettävä työkalu.

Tapahtumatyyppi on tapahtumalle asetettu tyyppi, jolla tapahtuman sisältö voidaan tunnistaa. Niitä voivat olla mm. liikunta- tai rentoutustapahtumat.

Paatti-projekti  Vaatimusmäärittely 1.0.0  Julkinen

Valintakomponentti on tehtävä, johon käyttäjä vastaa valitsemalla vaihtoehdon.

Tekniikat ja kehitysvälineet

Dokumentissa esiintyviä tekniikoita ja kehitysvälineitä ovat seuraavat:

CSS on WWW-dokumenteille kehitetty tyylikieli. Git on hajautettu versiohallintajärjestelmä. HTML5 on uusi versio WWW-sivujen tekemiseen käytetystä HTML-

kuvauskielestä.

JavaDoc on ohjelma, jonka avulla Javan lähdekoodista voidaan ge-

neroida luokkadokumentaatio.

JavaScript on WWW-ympäristössä käytettävä komentosarjakieli, jolla voidaan mm. lisätä WWW-sivuille dynaamista toiminnallisuutta.

NetBeans on integroitu ohjelmointiympäristö mm. Java- ja JavaScript-

ohjelmointikielille.

Vaadin on Java-kielisten WWW-sovellusten kehitysympäristö. YouSource on Git-versiohallintaohjelmistoa tukeva lähdekoodien jul-

kistusjärjestelmä, jota käytetään WWW-käyttöliittymällä.